مستند "کشتار شصت و هفت"

مستند ۴۵ دقیقه ای”کشتار شصت و هفت” کاری از صدای آمریکا است که به موضوع کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ می پردازد.

در این مستند آقایان ایرج مصداقی و مهدی اصلانی که هر دو از بازماندگان کشتارهای ۶۷ هستند، به همراه خانمها نوشابه امیری و خاطره امیری به ترتیب همسر یکی از بازماندگان و خواهر یکی از کشته شدگان ۶۷ روایات و مستندات خود را از این رویداد غیر انسانی ارایه می دهند.

اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ١٣۶٧ واقعه‌ای بود که طی آن عده بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان‌های جمهوری اسلامی در ماه‌های مرداد و شهریور ١٣۶٧ اعدام شدند. به طور کلی جرم زندانیان، همکاری با سازمان‌های مخالف جمهوری اسلامی به خصوص سازمان مجاهدین خلق ایران و همچنین طیف‌های مختلف چپ و کمونیست بود. بیشتر اعدام‌شدگان زندان‌های تهران در گورهای ناشناس گلزار خاوران به خاک سپرده‌ شدند. اطلاعات بیشتر(+)

سازندگان این مستند در ابتدای آن چنین آورده اند: “ در مرداد ماه ۱۳۶۷ و کمتر از یک ماه پس از پایان جنگ هشت ساله با عراق، آیت الله حمینی با یک نامه محرمانه، فرمان قتل عام هزاران زندانی سیاسی را صادر کرد. زندانیانی که اغلب از سال ۶۰ و با حبس های سنگین در زندان بودند. بر اساس تحقیقات بی طرفانه بیش از ۳۸۰۰ نفر از مردادماه ۶۷ تا پایان شهریور ماه در زندان های ایران به دار آویخته شدند. از میان دولتمردان ایرانی تنها آیت الله منتظری به این حکم اعتراض کرد، اما موفق به جلوگیری از اعدام ها نشد.”

FacebookMySpaceTwitterDiggداغ کن - کلوب دات کام DeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest