فیلترشکن

هشدار برای کاربران فری‌گیت در ایران

مراقب ربوده شدن اطلاعاتتان باشید!

اگر از نرم افزار فری‌گیت به عنوان فیلترشکن در ایران استفاده می‌کنید آبی که دستتان است را زمین بگذارید و به این هشدار دقت کنید. ممکن است همین حالا صفحه فیس‌بوک شما به سرقت رفته باشد.

پنج راه برای گذر از سانسور و فیلترینگ اینترنتی

هر روز شمار فیلترینگ اینترنتی همه جا دارد بیشتر می‌شود، از وای فای عمومی گرفته تا در محیط‌های کاری و در سطح شرکت‌های ارائه کننده خدمات اتصال به اینترنت و البته در سطح کشوری. ولی خوب راه‌هایی هم هست که می‌شود این موانع را دور زد و به وبسایت‌هایی که مسدود شده‌اند، سرزد.

سرور «دی ان اس»

این روش شاید کمتر کارایی داشته باشد اما خوب بد نیست این جا بهش اشاره شود. برخی از شرکت‌های خدمات اتصال اینترنت از «دی ان اس» استفاده می‌کنند و وقتی شما به یک وبسایت می‌خواهید سربزنید، شما را به سایت دیگری ارجاع می‌دهند. جاهایی که ارتباط اینترنتی را فیلتر می‌کنند را می‌توان توسط روش‌هایی که «اوپن دی ان اس» داده، دور زد.

اگر فیلترینگ در حد دی ان اس باشد و یا درخواست از سرورهای دی ان اس دیگر باشد، دور زدن آن سخت نیست و با تغییر تنظیمات دی ان اس می توان انجامش داد. با این دستور، دیفالت دی ان اس سرور را می‌شود عوض کرد. از ابزارهایی مانند «گوگل پابلیک دی ان اس» استفاده کنید تا درصد دی ان اس فیلترینگ را نشان دهد.

تور، Tor

تور به شما اجازه می‌دهد به عنوان ناشناس چرخ بزنید. روشش هم این طور است که ردیابی انتقال مرورگر به شبکه اینکریپتد را قبل از این که در پایان مشخص شود، عوض می کند و از جایی فیلتر نشده آن را متصل می‌کند. برای استفاده اطلاعات اینکریپتد حساس، از تور استفاده نکنید اما خوب تور این خوبی را دارد که با آن می‌توان به وبسایت‌هایی که بلاک شده‌اند، دسترسی داشت.

تیم دست اندرکار تور، مبارزه‌ای طولانی با رژیم‌های مخالف دسترسی آزاد اطلاعات، مثل ایران، دارند. تور حتی می‌تواند اگر «وی پی ان» استاندارد یا پراکسی‌ها یا تونل‌های SSH دسترسی نداشته باشد، باز هم وصل شود و کار کند.

حواستان باشد که تور یک مشکل بزرگ هم دارد. خیلی خیلی سرعت آن پایین است. به شما اجازه می‌دهد به وبسایت‌های مسدود شده دسترسی داشته باشید لی نباید برای کار هر روزه از آن استفاده کرد مگراین که شما یک مخالف یا ناراضی یا فعال در چین یا ایران باشید.

وی پی ان

به یک شبکه خصوصی مجازی یا همان وی پی ان وصل شوید و دیگر تمامی ترافیک‌های کامپیوتر شما روی آن سویچ می‌شود. به عبارت دیگر اگر شما به یک وی پی ان که در ایسلند است وصل شوید، تمام ترافیک شما از ایسلند گزارش می‌شود. همه ریپلای و پاسخ ها به سروری در ایسلند فرستاده شده و بعد برای شما فوروارد می‌شود. تنها چیزی که شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت و دولت می‌تواند ببیند، این است که شما به یک وی پی ان وصل شده‌اید، و همین. اگر بخواهند شما را بلاک کنند، باید ارتباط وی پی ان را بلاک کنند. عمومن وی پی ان ها از راه دور وصل می‌شوند و کم می شود که وی پی ان را مسدود کنند. هرچند چین به تازگی شروع به حمله و کار روی وی پی ان ها کرده است.

وی پی ان رایگان هم در دسترس است اما یک وی پی ان خوب و سریع، هزینه دارد، یا می شود از سرویس دهنده وی پی ان اجاره کرد یا این که مستقیم به عنوان میزبان برای سرویس پرداخت کردن و وی پی ان شخصی خودتان را نصب کنید.

پراکسی

با پراکسی یا فیلترشکن‌ها هم می‌توان به سایت‌های مسدود شده دسترسی پیدا کرد. طرز کار آن‌ها مشابه وی پی ان ها است ولی پراکسی‌ها فقط با برخی از برنامه‌های روی کامپیوتر شما کار می‌کنند و نه با همه‌ی آن‌ها. اگر مایل به پرداخت هزینه هستید و می‌خواهید ترافیک شما به آن منتقل شود، بهتر است وی پی ان استفاده کنید.

ولی اگر بخواهید سریع به وبسایت‌های مسدود سربزنید، پراکسی‌های روی وب به درد می‌خورند. چند تا از معروف‌هایشان هستند، مثل Hide My Ass. به پراکسی وصل شوید و از راه آن به وبسایت مورد نظر بروید.

البته پراکسی همیشه هم جواب نمی‌دهد چرا که خود پراکسی را هم می شود بلاک کرد. به طور معمول بهترین راه حل نیست چرا که خود پراکسی هم تبلیغاتی به صفحه مرورگر اضافه می‌کند چون بالاخره آن‌ها هم باید درآمدی برای سرویس‌های رایگان خود داشته باشند. اما اگر بخواهید فقط به یک وبسایت مسدود شده دستیابی داشته باشید، بدون این که بخواهید برنامه‌ای خاص نصب کنید یا تنظیمات را عوض کنید، پراکسی راه حل خوبی است.

تونل SSH

تونل‌های اس اس اچ هم کارکردی مشابه وی پی ان دارند و برای اینترنت گردی امن مناسب هستند. اگر می‌خواهید برای چنین سرویسی پول بدهید، قبلش به یک وی پی ان نیاز دارید. اگر گیک و این کاره هستید که تا الان یک کنترل غیرمستقیم به یک اس اس اچ برای خود دست و پا کرده‌اید.

وقتی از تونل اس اس اچ استفاده می‌کنید، ارتباط شما در تونلی قرار می‌گیرد که قابل دسترسی نیست و کسی ترافیک شما را نمی‌بیند. وقتی از وای فای در محیط‌های عمومی استفاده می‌کنید، اطلاعات شما اینکریپتد می‌شود و در نتیجه امنیت آن بالا می‌رود. ضمن این که هرگونه فیلترینگ را هم که شبکه محلی شما گذاشته باشد، رد می‌کند. تجربه شما با مرورگر و اتصال به اینترنت راحت‌تر است فقط مشکل این جاست که سرعت پایین می‌آید.

فیلترشکن تازه - سایت فارسی بی بی سی

شیوه ای تازه برای دسترسی به سایت بی بی سی از ایران:

شرکت سایفون به تازگی پروژه ای آزمایشی را برای دسترسی کاربران داخل ایران به سایت فارسی اجرا کرده است.

برنامه کم حجمی که سایفون ارائه کرده، روی سیستم های عامل ویندوز و اندروید قابل نصب و استفاده است.

مراحل نصب برنامه:

ا. ایمیلی به این نشانی بفرستید: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">کلیکاین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

۲. لازم نیست که در قسمت موضوع (subject) یا داخل ایمیلتان متنی نوشته شود. تنها کافی است ایمیلی خالی به نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">کلیکاین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال کنید.

۳. پس از ارسال این ایمیل، یک پیام خودکار به شما ارسال می شود که در آن، لینک هایی برای دریافت برنامه به زبان های مختلف وجود دارد. شما باید روی لینک مربوط به زبان فارسی کلیک کنید. فایل مربوط به برنامه همچنین به این ایمیل پیوست خواهد بود که می توانید آن را در رایانه خود ذخیره و سپس اجرا کنید.

۴. مرحله آخر، کلیک کردن روی آن لینک و اجرای برنامه است.

۵. وقتی که برنامه بسته می شود، ارتباط با سایفون به طور خودکار قطع خواهد شد.

فيلترشکن - VOA

ما هدف اينترنت را توانبخشی به آحاد مردم برای ردوبدل کردن اطلاعات با افراد مورد دلخواهشان تعريف می کنيم. از آنجايی که سانسور اينترنت (فيلترينگ) نه تنها با اين هدف اساسی  مغايرت دارد بلکه اساسا با حق جهانشمول ابراز عقيده که بر طبق بند ۱۹ بيانيه حقوق بشر مصوبه سازمان ملل متحد شامل آزادی داشتن عقيده بدون دخالت و حق دريافت و ارسال اطلاعات و ايده ها از طريق رسانه های دلخواه صرف نظر از مرزهای ملی و قومی است، ما در اين صفحه می کوشيم تا راه های دور زدن فيلترينگ را معرفی کنيم.

در اين صفحه بنای ما بر اين است که نه تنها فن آوری های مطرح، ابزارها و راه های مختلف دور زدن فيلترينگ را معرفی کنيم، بلکه اساسا می خواهيم پديده فيلترينگ را بشناسانيم و اينکه چگونه فن آوری های مربوط به آن در پشت مرزهای ملی عمل می کنند را نيز به خوانندگان خود معرفی کنيم. در اين راه اميدواريم بتوانيم از ريسکی که همراه اين کوششها هست نيز پرده برداشته و از خطرات آن بکاهيم و اين کار را با معرفی تکنولوژی های بی نام و نشان کردن کاربر انجام بدهيم.

فن آوری های موثر برای دور زدن فيلترينگ

گشايش اين صفحه به عنوان بخشی از کوشش های شبکه خبری فارسی صدای آمريکا است که سياست فيلترينگ سايت های اينترنتی را هدف قرار داده است. سعی ما اين است که کليه امکانات تکنيکی موجود در صدای آمريکا را يکجا در اين فضا در اختيار کاربران قرار دهيم.

فن آوری های مورد استفاده در فعاليت های دورزدن سانسور دولتی

فن آوری های دور زدن فيلترينگ صرفا باید به عنوان يک ابزاردر جعبه ابزار شما تلقی شود. شما باید طبق نیازهای فردی و شرایطی که در آن هستيد راه حل مناسب را انتخاب کنید. شبکه خبری فارسی صدای امريکا برای کمک به انتخاب راه حلی برای دور زدن فيلترينگ، مواردی را در اينجا معرفی خواهد کرد.

راه های دور زدن فيلترينگ متعدد و گوناگون است. ما در اينجا به معرفی تعدادی از آنها خواهيم پرداخت. سه تای نخست فن آوری هايی هستند که فعلا از سوی صدای آمريکا برای دور زدن فيلترينگ به کار گرفته شده است. بقيه صرفا برای اطلاع کاربران معرفی می شود.
 

۱ - سايفون ۲
 

۲ - سايفون ۳
 

هشدار:

تیم سایفون متوجه یک بد افزار شده است که خود را به عنوان برنامه سایفون ٣ برای ویندوز جلوه داده است. این بدافزار, به عنوان یک فایل فشرده شده (zip.) به نام "pisphone3.zip" از طریق وبسایت www.copy.com در حال پخش است. امکان دارد که این فایل از طریق وبسایت ها و لینک های دیگری نیز مورد دسترسی قرار گرفته باشد. این فایل فشرده شامل یک برنامه اجرایی ویندوز به نام "pisphone3.exe" است که توضیحات و اطلاعات آنرا میتوانید در وبسایت Virus Total مشاهده کنید: Virus Total نکات مهمی که به آن باید توجه کنید اسم اشتباه برنامه است که با "e" در آخر اسم سایفون نوشته شده است. مهمتراز آن, این برنامه توسط شرکت سایفون امضا نشده است. هیچ وقت فایل اجرایی سایفون ٣ را که تازه دانلود کردید, بدون چک کردن امضای دیجیتالی آن اجرا نکنید. چک کردن امضای دیجیتالی سایفون را میتوانید از اینجا یاد بگیرید و اطلاعات لازم را ببینید: آیا نسخه سایفون ٣ ویندوز من معتبر است؟

 

FacebookMySpaceTwitterDiggداغ کن - کلوب دات کام DeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest