اخبار جهان

پیرمرد ۹۴ ساله به اتهام مشارکت در ۳۶۸۱ قتل محاکمه می‌شود

on . Posted in اخبار جهان

دادستان پرونده می‌گوید، متهم از نوع فعالیت اردوگاه باخبر بوده است

۷۰ سال پس از پایان جنگ جهانی دوم یک پیرمرد ۹۴ ساله آلمانی به اتهام مشارکت در قتل‌های اردوگاه آشویتس به دادگاه احضار می‌شود. این مرد ۶۷ سال پیش نیز به اتهامی مشابه به ۳ سال زندان محکوم شده بود.

مردی ۹۴ ساله در آلمان، ۷۰ سال پس از جنگ جهانی دوم باید در برابر اتهاماتی که به او وارد شده است، در دادگاه از خود دفاع کند. اتهام این شهروند آلمانی شرکت در قتل ۳۶۸۱ تن در جریان جنگ جهانی دوم است.

بر اساس گزارش بازپرسان پرونده، این مرد از ۱۵ اوت تا ۱۴ سپتامبر سال ۱۹۴۴ در بخش زنان اردوگاه مرگ آوشویتس- بیرکناو خدمت کرده است. گفته می‌شود که محل خدمت او درست در مسیری در اردوگاه بوده است که روزانه اسیران را به اتاق‌های گاز می‌بردند.

بازپرسان این پرونده معتقدند امکان ندارد که این مرد در هنگام خدمت‌اش دود بی‌وقفه‌ای را که از اتاق‌های گاز برمی‌خاسته، ندیده باشد و بوی گوشت سوخته‌ای را که در هوا پخش می‌شده، نبوییده باشد.

در بازه‌ی زمانی‌ای که این مرد به عنوان بهیار نازی‌ها در اردوگاه آشویتس خدمت کرده، دست‌کم ۱۴ بار گروه‌های بزرگی از اسیران از شهرهای رودوس، تری‌یست، لیون، وین و وستربورک به این اردوگاه منتقل شده‌اند. در این بازه‌ی زمانی دست کم ۳۶۸۱ زندانی با استفاده از گاز کشته شدند.

در صورت محکومیت، این مرد ۹۴ ساله باید انتظار ۳ تا ۱۵ سال زندان را داشته باشد.

بازپرسان پرونده معتقدند امکان ندارد که این مرد در هنگام خدمت بوی گوشت سوخته‌ای را که از اتاق‌های گاز در هوا پخش می‌شده، استشمام نکرده باشد

بازپرسان پرونده معتقدند امکان ندارد که این مرد در هنگام خدمت بوی گوشت سوخته‌ای را که از اتاق‌های گاز در هوا پخش می‌شده، استشمام نکرده باشد

پرونده‌ی این متهم در ایالت شرقی "مکلنبورگ فورپومن" آلمان آن گشوده شده‌است. مسئولان قضائی این ایالت معتقدند، آگاهی این مرد از کاراکتر آشویتس- بیرکناو به عنوان یک اردوگاه مرگ و آگاهی به این مسئله که همکاری او در این اردوگاه، پشتیبانی از عملکرد اردوگاه مرگ بوده، برای متهم کردن او تعیین‌کننده است. 

دادستان پرونده می‌گوید، متهم از نوع فعالیت اردوگاه باخبر بوده است.

دومین محاکمه

پیرمرد ۹۴ ساله در سال ۱۹۴۸ در شهر کراکاو لهستان به دلیل عضویت در حزب نازی به بیش از ۳ سال زندان محکوم شد. در پی این محکومیت نیروهای اشغال‌کننده‌ی آلمان در آن‌زمان عضو جوان حزب نازی را از ایالت شلسویگ‌هولشتاین آلمان به لهستان تحویل دادند. این مرد پس از پایان دوران زندان به فورپومن بازمی‌گردد و به فعالیت کشاورزی مشغول می‌شود.

مقامات قضایی در اکتبر سال ۲۰۱۳ ازمرکز «بررسی جنایات ناسیونال‌سوسیالیست‌ها در لودویگزبورگ» گزارش‌هایی مبنی بر گذشته‌ی مرد به عنوان بهیار نازی در اردوگاه آوشویتس دریافت کردند. در ماه مارس سال ۲۰۱۴ قرار بازداشت موقت برای او صادر شد. در آپریل سال ۲۰۱۴ به دلیل عدم احتمال "خطر فرار" آزاد شد.

متهم در بازجویی‌ها گفته‌است که "چیزهایی" در مورد اعضای اس‌اس شنیده‌است و این‌که «اعمال ظالمانه‌ای» در اردوگاه آوشویتس در جریان است. مقامات قضایی می‌گویند، در آن مقطع از زمان تحقیقات این پرونده به پایان نرسیده بود.

 

FacebookMySpaceTwitterDiggداغ کن - کلوب دات کام DeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest